Piktogramy a jejich význam

Piktogram je označení pro grafický znak, který znázorňuje určité sdělení nebo pojem. Nákres je velmi jednoduchý, a tedy srozumitelný i pro úplného laika. Běžně se piktogramy využívají v mapách, ale své využití hojně nacházejí také v orientačních systémech, a to jak uvnitř budov, tak zvenčí nebo klidně i v přírodě. Některé piktogramy jsou známé pouze regionálně, jiné zná celý svět (například dopravní značky, označení pro wc nebo nouzový východ).

Výroba piktogramů

piktogramyAčkoliv na piktogramy narážíme dnes a denně, vůbec si to neuvědomujeme a nepřikládáme jim důraz. Jsou pro nás samozřejmostí. Jestliže právě my jsme vlastníky nějaké budovy, kterou chceme zpřístupnit veřejnosti (ať už jako obchod, kancelářské prostory atd.), určitě i na piktogramy přijde řeč.

V oblasti orientačních systémů se piktogramy vyrábějí ze dvou základních materiálů, a to z kovu a fólie. Ty kovové můžeme dále rozdělit na frézované a gravírované. Tyto typy se liší jen použitou úpravou, a tak tedy i drobnými detaily ve svém vzhledu. Fólie pak může být použita jako tištěná nebo vyřízlá.

Piktogramy a bezpečnost

Jelikož piktogramy mnohdy upozorňují na potenciální nebezpečí, musí být vytvořené tak, aby jim každý rozuměl. Zároveň však musí ladit s dalšimi orientačními systémy a se značením v budově. Z hlediska bezpečnosti jsou důležité piktogramy, které upozorňují na zákaz vstupu, místnost s elektřinou, plynovou kotelnu, zákaz kouření apod. Piktogram v běžné praxi samozřejmě může nahradit i pouhý text. Ten je však často mnohem delší a piktogram tak oko na pohled vstřebá daleko rychleji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>